Storyline - zalety formatu HTML5

HTML5 jest formatem rozwijającym się od wielu lat, ustalającym przyszłość dla materiałów publikowanych w sieci. W najbliższym czasie czeka go jeszcze większy wzrost wykorzystania ze względu na koniec obsługi formatu Flash wraz z końcem roku 2020.

W programach firmy Articulate HTML 5 pojawił się jako format wyjściowy prawie dekadę temu, jednak w między czasie przeprowadzane były modernizacje związanego z nim silnika, aby możliwe jak najefektywniej wykorzystywać wszystkie najnowsze technologie internetowe oraz zapewnić jak najlepsze odczucia podczas nauki.

Aktualnie pliki wyjściowe programu Storyline 360 w formacie HTML5 posiadają wiele ulepszeń poprawiających prezentację szkoleń od strony wizualnej, zwiększających ich dostępność oraz zapewniających obsługę znacznie większej ilość funkcji. Poniżej znajduje się kilka z kluczowych usprawnień.

1. Poprawiony wygląd kursów

Niezależnie od złożoności oraz skomplikowania tworzonych projektów, przebudowany silnik HTML5, zapewnia doskonałe odtwarzanie i perfekcyjny wygląd kursów w różnych przeglądarkach oraz na dowolnym urządzeniu. 

Wykorzystywany w poprzednich wersjach programu system wektorowego wyświetlania czcionek powodował w niektórych przypadkach rozmywanie treści kursu podczas otwierania go za pomocą niektórych przeglądarek internetowych czy w różnych rozmiarach. Obecnie dla danych wyjściowych Storyline generowane są czcionki internetowe, renderowane w Internecie w sposób przejrzysty, zapewniając doskonałą jakość wyświetlania szkoleń.

2. Łatwiejsze korzystanie ze szkoleń

Podczas odtwarzania szkoleń w formacie Flash konieczne było instalowanie obsługujących go wtyczek, a także pamiętanie o posiadaniu stale najnowszej wersji, aby uniknąć pojawiających się zagrożeń wynikających z korzystania z nieaktualnej wersji. Ponadto format Flash nie był obsługiwany przez urządzenia Apple.

Format HTML5 zapewnia większe bezpieczeństwo szkoleń oraz zdecydowanie łatwiejszy dostęp do nich przez uczniów (brak konieczności korzystania z dodatkowych wtyczek). Przeprowadzono również rozbudowane testy wydajności materiałów publikowanych w formacie HTML5, aby mieć pewność, że kursy odtwarzane będą w sposób błyskawiczny oraz płynny niezależnie od posiadanego urządzenia odtwarzającego.

3. Więcej dostępnych funkcji

Dzięki zastosowaniu formatu HTML5 możliwe jest wykorzystanie szerokiego zakresu interesujących funkcji programu. 

W starszych wersjach programu Storyline niektóre elementy interakcji przestawały działać po opublikowaniu w formacie HTML5, funkcjonowały jedynie dla wersji Flash. Obecnie problem ten został rozwiązany, praktycznie wszystkie funkcje programu są obsługiwane w formacie HTML5. Animacje i przejścia w publikowanych materiałach są płynne, interakcje mogą być dowolnie złożone oraz zapewniona jest wysoka wydajność odtwarzania multimediów. 

Rezultatem ulepszeń formatu HTML5 dla kursantów korzystających z kursów na urządzeniach mobilnych jest możliwość korzystania z najnowszych technologii internetowych obsługujących gesty, w tym przesuwanie oraz powiększanie ekranu palcami. Funkcje ułatwień dostępu obsługiwane przez format HTML5:

  • obsługa sekcji 608
  • obsługa WCAG 2.0
  • obsługa dodawanych napisów
  • tabele
  • niestandardowa kolejność zakładek
  • rozmiar czcionki odtwarzacza
  • alternatywny tekst dla mediów
  • pomijanie nawigacji odtwarzacza dla za pomocą czytników ekranu
  • identyfikacja języka dla czytników ekranu

Wcześniej wszystkie opcje publikacji kursów Storyline opierały się na technologii Flash, a format HTML5 pełnił rolę wersji zastępczej. Obecnie domyślnym formatem publikacji szkoleń w programie Storyline 3 oraz Storyline 360 jest sam HTML5.

Powrót