Storyline 360 wykorzystanie najnowszych funkcji
Do Storyline 360 stale dodawane są nowe funkcje i usprawnienia przez co łatwo jest przeoczyć przydatne rozwiązania wykorzystujące nowe funkcje, a często są one w stanie znacząco zwiększyć produktywność.
Poniżej znajduje się pięć istotnych wskazówek dotyczących najnowszych funkcji Storyline 360, które mogą okazać się niezwykle pomocne podczas pracy z programem.
1. Zaawansowane wykorzystanie biblioteki mediów
Biblioteka mediów (Media Library) pozwala na wygodne zarządzanie plikami audio, obrazami, postaciami i wszystkimi innymi zasobami w projekcie w jednym miejscu. Jest to niezwykle przydatna funkcjonalność programu Storyline, jednak biblioteka mediów znajduje jeszcze kilka innych zastosowań. Za jej pomocą można m.in.:
- przeprowadzić przeszukiwanie zasobów w projekcie na podstawie słów kluczowych
- zmieniać nazwy wykorzystywanych zasobów, aby określić ich przeznaczenie i ułatwić ich wyszukiwanie
- dodawać notatki do zasobów, ułatwiające ich wyszukiwanie
- uruchamiać edytor napisów
2. Tworzenie słowników z plików CSV
Słowniki służą do definiowania często używanych pojęć, określania akronimów i wyjaśniania znaczenia żargonu związanego z określoną branżą czy organizacją. Dzięki wszechstronnemu zastosowaniu, jest to doskonałe narzędzie do wykorzystania podczas nauki.
Dzięki funkcji importu słowników, dodawanie ich do szkoleń Storyline 360 jest niezwykle proste. Można je przygotować np. w arkuszu kalkulacyjnym, a następnie zapisać w formacie .CSV w celu zaimportowania do Storyline. Po imporcie, terminy i definicje zawarte w glosariuszu można edytować bezpośrednio w Storyline 360, a następnie wyeksportować do późniejszego wykorzystania w kolejnych projektach.
3. Dodawanie numeracji do slajdów
Do tej pory dodawanie numeracji do slajdów i śledzenie na ich podstawie postępów mogło być dosyć problematyczne ze względu na konieczność zastosowania odpowiednich zmiennych i wyzwalaczy. Teraz dzięki specjalnej funkcji numerowania slajdów można zaoszczędzić sobie zarówno dużo czasu jak i włożonego wysiłku.
Opcja numeracji znajduje zastosowanie nie tylko przy numerowaniu slajdów szkolenia, ale także przy numerowaniu pytań w losowym banku pytań oraz śledzenia postępu w kursie na podstawie przerobionej części materiału.
4. Zamiana tekstu na mowę
Doskonałym sposobem na zwiększenie uwagi i zaangażowanie uczniów w kurs jest dodanie do niego narracji głosowej. Zatrudnienie profesjonalnych lektorów może okazać się jednak kosztowne i nie zawsze opłacalne. W takiej sytuacji w pomocą przychodzi funkcja zamiany tekstu na mowę (TTS) w Storyline 360.
Dodanie tej opcji do projektu nie jest trudne, ale dobrze jest zaplanować wcześniej właściwą treść tekstu dla TTS. Należy wziąć pod uwagę, że głosy wykorzystywane przez TTS nie posiadają intonacji i nie zawsze wymawiają wszystkie słowa, tak jakby tego oczekiwano. Dlatego właściwość tą należy uwzględnić podczas pisania skryptów do zamiany na mowę.
5. Szybsze rozwiązywanie problemów
Storyline 360 jest narzędziem potężnym a jednocześnie prostym w użyciu, dzięki czemu tak doskonale sprawdza się przy tworzeniu złożonych, niestandardowych interakcji. Aby jeszcze poprawić jego działanie dodano więcej usprawnień kreatora i panelu wyzwalaczy dotyczących przepływu pracy.
Jedną z nowych opcji jest możliwość tymczasowego dezaktywowania określonych wyzwalaczy. Jest to szczególnie przydatne podczas poszukiwania rozwiązania problemów ze złożonymi interakcjami. Funkcja wyłączania triggerów pojawia się najechaniu myszą na dany wyzwalacz i jest wyświetlana w formie ikonki błyskawicy.