Storyline 360 – wybór opcji publikacji

Kiedy szkolenie jest już dopracowane w najmniejszym szczególe i właściwe gotowe do publikacji, warto zastanowić się jakie rozwiązanie będzie w danej sytuacji najlepsze. Na wybór może mieć przede wszystkim wpływ, to w jaki sposób kurs powinien zostać udostępniony dla użytkowników. 

Storyline oferuje kilka możliwości publikacji kursów:

  • publikacja w Review 360
  • publikacja w sieci
  • zapis jako plik wideo
  • publikacja w Articulate Online
  • publikacja w systemie LMS
  • wypalenie na płycie CD
  • zapis w formacie pliku Word

Poniżej przedstawione zostały wszystkie z powyższych sposobów wraz ze wskazówkami, na który się zdecydować.

Review 360

Opcja ta powoduje załadowanie szkolenia do aplikacji internetowej Review 360 służącej do pozyskiwania recenzji i komentarzy odnośnie publikowanych materiałów. Program Review 360 wchodzi w skład narzędzi objętych subskrypcją Articulate 360 i znacznie usprawnia przebieg procesu recenzowania i uzyskania informacji zwrotnej na temat szkoleń. 

Jest to właściwe rozwiązanie w sytuacji, gdy kurs powinien zostać poddany ocenie i ewentualnej akceptacji przez upoważnione do tego osoby.

Publikacja w Sieci

To rozwiązanie sprawdza się w sytuacji, gdy dostęp uczniów do kursu powinien być zapewniony poprzez sieć firmową lub stronę internetową, natomiast śledzenie postępów kursantów oraz zapisywanie ich wyników z testów nie jest wymagane. Dodatkowe opcje śledzenia dostępne są w przypadku szkoleń publikowanych w LMS (opisane niższej). 

Kursy publikowane w sieci działają bezproblemowo również na urządzeniach mobilnych, automatycznie do nich się dostosowując. 

Szkolenie w takiej formie można także przesłać do własnej witryny internetowej.

Plik wideo

Projekt zapisany w formie pliku wideo można następnie przesłać do serwisu hostingowego wideo takiego jak np. YouTube lub osadzić w kursie programu Rise 360 jako film. Warto skorzystać z tego rozwiązania, gdy funkcje animacji Storyline 360 zostały wykorzystane do stworzenia krótkiego objaśnienia lub skrótowej prezentacji kursu. 

Uzyskany w wyniku publikacji plik w formacie MP4 można umieścić w dowolnym miejscu gdzie tego rodzaju plik jest obsługiwany. 

Jednak warto pamiętać, że format MP4 nie obsługuje interakcji, co należy wziąć pod uwagę podczas przygotowywania projektu do publikacji w takiej formie.

Articulate Online

Opcja ta pozwala na opublikowanie kursu w Articulate Online. Jest to system zarządzania nauczaniem firmy Articulate. Jednak wraz z końcem roku 2020 przestanie być on obsługiwany i zostanie zamknięty.  

LMS

Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób wykorzystujących do udostępniania swoich kursów systemy zarządzania uczeniem (LMS). Oprócz publikacji pozwalają one na śledzenie postępów swoich uczniów.

Podczas publikacji do LMS tworzony jest pakiet SCORM, AICC, API lub CMI5, który następnie może zostać zastosowany w wykorzystywanym systemie LMS.  
Szkolenia publikowane w ten sposób działają bezproblemowo również na urządzeniach mobilnych, automatycznie do nich się dostosowując.

Płyta CD

Jeśli od danego kursu wymagane jest działanie offline, rozwiązaniem może być zapisanie go w formacie .exe, który następnie można umieścić np. na płycie CD, DVD, dysku USB lub wysłać poprzez e-mail.

Word

Ta opcja publikacji wykorzystywana jest w sytuacji, gdy potrzebny jest kurs w formie nadającej się do druku. Wcześniej szkolenia w formacie Word stosowane były do uzyskiwania recenzji, jednak obecnie znacznie lepiej sprawdza się w tej kwestii Review 360.

Powrót