Koniec obsługi Adobe Flash

Adobe zapowiedziało, że wraz z końcem roku 2020 zakończy się obsługa Adobe Flash. Microsoft nie będzie zezwalał na działanie Flash Playera we wspieranych wersjach systemu Windows, a przeglądarki internetowe przestaną obsługiwać treści Flash. 
 
Programy Storyline 3 i Articulate 360 zostały zaprojektowane niezależnie od Adobe Flash, dlatego ta zmiana nie ma nie wpływu i po 31 grudnia 2020 r. nadal będą właściwie funkcjonować. 

Jeśli jednak Modern Player zostanie zmieniony ręcznie na Classic Player, pojawi się klika opcji formatu do publikacji, w tym warianty zawierające Flash. W tym wypadku najlepszą opcją jest wybór samego HTML5 jako formatu wyjściowego. 

Starsze wersje Storyline i Studio (Storyline 1, Storyline 2, Studio ’09 i Studio’13) działają jednak w oparciu o Flash, dlatego z końcem roku zakończone zostanie wsparcie dla tych aplikacji. Zaleca się zatem aktualizację tych wersji programów do najnowszych Storyline 3 lub Articulate 360 (zawierającego zarówno Storyline 360 jak i Studio 360). 

Jednak jeśli jakieś projekty zostały wcześniej opublikowane we Flashu, to aby poprawnie działały należy je przed 30 grudnia 2020 r. opublikować ponownie, tym razem w HTML5. Dotyczy to także treści publikowanych za pomocą Articulate Online. 
Opublikowane kursy zawierające dane wyjściowe zarówno we Flashu jak i HTML 5 będą dalej obsługiwane, przeglądarki internetowe po prostu zignorują treści Flash i wyświetlą tylko te w HTML5. (W przypadku starszych wersji programów poprawne działanie tych treści zapewnią jedynie Google Chrome i Safari). 

Wszystkie projekty ze starszych aplikacji są obsługiwane przez Storyline 3 i Articulate 360, zatem można je otworzyć za pomocą tych programów i opublikować w HTML5, aby dalej działały poprawnie. 

Articulate Mobile Player (AMP) również działa w oparciu o Flash, po 31 grudnia 2020 r. zostanie on wycofany z użycia. Ponieważ AMP jest domyślną opcją wyświetlania dla urządzeń z Androidem i iPadów, zaleca się ponowne opublikowanie kursów, tym razem bez wyjścia AMP, wówczas będą one automatycznie otwierane w mobilnych przeglądarkach internetowych. 


Filmy Flash (pliki SWF) występujące w kursach Flash zaleca się zastąpić plikami w innym formacie np. MP4, a następnie opublikować szkolenie w HTML5. 

Powrót